Zavřete na chvíli oči, uklidněte se a začněte snít.
Nechte se ukolébat tichem, pohodou, teplem kolem vás.
Zapomeňte na své starosti, na povinnosti, na to, co se vám právě nedaří.
A v tomto rozpoložení zůstaňte alespoň deset minut.
Až skončíte, všimněte si jak jste odpočatí, jak se vám zlepšila nálada, jak se najednou cítíte dobře a máte sil na rozdávání. To s námi udělá nerušený odpočinek a chvíle snění.
A co teprve, když toto snění podpoříte LAPAČEM SNŮ?
Legend o vzniku lapačů snů je mnoho, ale mě se nejvíce líbí ta Siouxů. Už proto, že v dětství jsme neznali jiné dva kmeny, než Siuoxe a Apače.
V této legendě se praví, že lapač snů ztvárňuje síť života. Dobré sny se zachytávají v lapači snů a ty špatné propadávají dírou uprostřed.
Toto ale není jediná legenda. Další je například ta, že starý šaman vylezl na horu a prosil o znamení. Zjevil se mu duch Iktomi v pavoučí podobě a začal tvořit s pomocí vrbových proutků, peří, korálků, koňských žíní síť. Při tom vyprávěl o životě, o dětství a věku her, o věku dospělosti a rozhodování, o stáří a moudrosti. O silách dobra a zla, které ovlivňují náš život. Když dokončil vyprávění i síť, kterou utkal, podal ji šamanovi. Ta měla sloužit jeho lidu pro nalezení té správné cesty a k zbavení se všeho špatného.
A tak vznikl lapač snů.
Legend o jeho vzniku je ale mnohem více.
Podle jedné z velmi rozšířených legend propadnou dobré sny dírkou uprostřed a zůstanou s námi v místnosti. Naopak ty špatné zabloudí v síti a bloudí v ní až do rána, kdy vyjde slunce, my se probudíme a zlé sny nás již nemohou ohrozit.
Podle legend i zkušeností lze ale lapače snů využívat k daydreamingu. Tedy k jakémusi vědomému, nebo dennímu snění.
Už jste někdy seděli a přemýšleli o něčem a najednou si uvědomíte, že uběhl nějaký čas a doslova jste nebyli v místnosti, ale venku v jiném světě?
Tomu se říká vědomé snění a podle odborníků je velice zdravé, takže se nebojte, neztratili jste rozum, ale místo toho jste začali zcela podvědomě dělat skvělou věc pro svou duši, pro své zdraví.
Daydreaming není jen únik od reality, od toho špatného, cop se děje kolem nás. Daydreaming nám přináší zklidnění, kreativitu, nápaditost. Pokud se naučíte využívat denního snění, pak můžete žít pohodověji, mít skvělé nápady a nenecháte se zaskočit budoucností. Budete mít mocný nástroj ke zklidnění.
K tomuto se jak v minulosti, tak v současnosti také využívali lapače snů. Stačí svoji pozornost na chvíli zaměřit na lapač snů a nechte svoje myšlenky bloudit po jejich osnově, nebo prvcích. Mysl sama si najde cestu k dennímu snění.
Každá součást lapače snů má svůj význam a my si teď o těchto částech něco řekneme.
Podstatné je, že každý lapač snů je pravidelný a jeho hlavním prvkem symetrie. Stejně jako by měl být vyvážený náš život.
Lapače snů jsou především kruhového tvaru – tento kruh znázorňuje koloběh našeho života, ale také jednotu vesmíru. Slouží jako bariéra pro zachycení negativní enerie, která přichází z vně kruhu.
Uprostřed každého lapače snů je korálek, nebo dírka: toto představuje naše JÁ.
Pírka: ty zachytávají vesmírnou energii a díky spojení s kruhem filtrují vaše sny.
Síť uvnitř lapače snů: představuje harmonii světa a odděluje dobré od zlého.
Lapač snů by měl být umístěn nad snícím člověkem. Při denním snění se pak na lapač díváme. Na lapač snů by měl alespoň alespoň jednou za den zasvítit slunce.
V poslední době se lapače snů využívají také jako dekorace, nebo jako prvek Feng Shuei, kdy se lapač snů dává do oken, nebo ty větší na zeď v místnosti, kde se nejčastěji střetáváme.
Mějte fajn den a krásné sny v noci
Gaby