fbpx

Čakry – pojem, o kterém ještě nedávno vědělo něco bližšího jen pár lidí, kteří se o jógu a východní nauky zabývali.
Dnes je doba jiná a Jóga se stala v podstatě módní záležitostí, meditace dělá každý druhý.
V našem běžném životě se pak objevili věci, jako čakrové prsteny, náhrdelníky, přívěsky, kameny, sošky…
V naší nabídce na webu koralkyspribehem.cz se staly velice oblíbené Čakrové náramky z kvalitních minerálů

A protože jsme na Čakrové náramky a obecně na Čakry měli několik dotazů, přišel asi čas,
abych vám k tomu něco napsala.

 

Co to tedy Čakry jsou?

Napíši to pokud možno jednoduše, protože jsem četla tolik složitých definicí, až jsem se divila, co někdy člověk zplodí, jen aby byl důležitý a zajímavý.
Čakry jsou body v těle, kterými proudí naše energie. Energie se v těchto bodech otáčí, buď doprava, nebo doleva. Jakmile se ale energie začne točit na druhou stranu, než je pro ni přirozené, pak energie neproudí do našeho těla, ale naopak ven z těla a my se

cítíme unavení, jsme nemocní, nedaří se nám.

Systém Čaker je nejvíce rozšířen v Hinduismu kde je označeno až 88.000 čaker. Pro nás – a obecně pro svět je důležitých pouze 7.

7 základních čaker:

KORUNNÍ ČAKRA – SAHSRARA

 • Je zde, abychom se vzdali klidu a vytvořili prostor pro myšlenky a záměry , zeptali se na velké otázky a otevřeli své božství.
  Pomáhá nám abychom si byli vědomi svých schopností věřit a snít. Hlavní práce s korunní čakrou spočívá v rozvoji cvičení meditace a rozvinutí našeho systému víry.
 • Symbol – Lotos s tisíci okvětními lístky.Vhodné kameny pro Korunní čakru: ametyst, křišťál, křemen, howlit.

Mantra: „ Jsem božská duchovní bytost. Jsem vedena vyšší mocí a svou vnitřní moudrostí. Jsem Láska.“

ČAKRA TŘETÍ OKO – ÁDŽNÁ

  • Je zde, abychom nasměrovali svoji mysl dovnitř svých snů a vytvořili si tak život, který chceme žít. Tato čakra  nám pomůže lépe si představit, vizualizovat a simulovat své sny a přání a správně o ně pečovat. Hlavní úkolem při práci s čakrou Ádžná je rozvinout svou vnitřní mysl, intuici, napojení se na představy, které si přejeme a to bez jakýchkoli omezení.Vhodné kameny pro Čakru třetího oka: lapis lazuli, azuro-malachit, labradorit.

Mantra: „Věřím své intuici a otevírám svou mysl nekonečné tvořivosti vesmíru.  Naslouchám a prožívám všeho, co je v souladu se světlem a láskou. Mám moc projevit své touhy.“

KRČNÍ ČAKRA – VIŠUDDHI

 • Je zde pro komunikaci s našimi sny a přáními, otevření se ven a přiznání si pravdu. Říct si nahlas kam směřuji a kráčím, a zdokonalit se při uskutečňování kroků ke splní svých snů. Pomůže nám rozvinout náš vnitřní dialog s naším energetickým centrem. Hlavním úkolem při práci s krční čakrou je komunikovat – otevřít – vypustit své sny na povrch a sdílet je se svou komunitou či rodinou, abychom se více přiblížili k jejich uskutečnění a zhmotnění.
 • Element – Éter
 • Mantra – HAM
 • Symbol – Měsíc
 • Barvy: modrá, stříbrná, zelená a zelenavě modráVhodné kameny pro Krční čakru: larimar, chalcedon, akvamarín, angelit.

Mantra: „Přijímám sebe sama, své pocity a emoce a vím, že jsem hodna vyjádřit, jak se cítím. Slyším a mluvím pravdu a věřím, že se mohu být sama sebou.“

SRDEČNÍ ČAKRA – ANAHATA

 • Je zde, aby nás učila lásce k nám samotným, abychom poznali jací jsme, a dokázali se ptát na důležité otázky : jaká jsou má skutečná přání a touhy která pramení ze srdce? Co miluji na svých snech? Tato čakra také rozvíjí a živí můj pozitivní vztah ke snům, kterých chci dosáhnout.
 • Element – Vzduch
 • Mantra – JAM
 • Symbol – NOV
 • Barvy: růžová, zelenáVhodné kameny pro Srdeční čakru: růženín, rhodonit, smaragd, malachit.

Mantra: „Jsem otevřena přijímat a dávat lásku.” Odpouštím sobě i ostatním za minulé chyby a uznávám, že jsem hodna bezpečně milovat sebe a ostatní. “

SOLAR PLEXUS ČAKRA – MANIPÚRA

 • Je zde k posílení naší moci a vnitřní síly. Posiluje naši moc k učinění těch správných kroků a k plánování každého dalšího kroku v každodenním životě. Tato čakra pomáhá odstranit veškeré překážky bez bolesti a v míru. Práce s touto čakrou je velká výzva , kde mnoho snů může přestat být důležitých. Zjistíte, co je to pravé a správné. Za čím jít dále a co nechat za sebou.
 • Element – Oheň
 • Mantra – RAM
 • Symbol – Trojúhelník na špičce
 • Barvy: žlutá, oranžová, zelenáVhodné kameny pro čakru solar-plexu: olivín, citrín, apatit, malachit, tygří kámen, sluneční kámen.

Mantra: „Ctím sílu ve mně a vím, že držím odpověď na svůj vlastní osud. Dávám průchod svým emocím a nárokuji si svou osobní sílu. “

SAKRÁLNÍ – křížová ČAKRA – SVÁDHIŠTHÁNA

 • Je zde, aby nás povznesla nad emoce, rozvinula se v objetí životního flow a přizpůsobila vše kolem našemu bití se bytí. Učí nás se adaptovat a přijmout to co je, i sebe sama jací jsme. Pomáhá nám bojovat s tím co se musí a co se si naopak přejme. Zároveň nám otevře oči a ukáže co si skutečně niterně přejeme a vytvoří tak náš velký, skutečný sen a cestu k němu. Očišťuje, uvolňuje a odplavuje vše co se jí staví do cesty.
 • Element – Voda
 • Mantra – VAM
 • Symbol – Půlměsíc
 • Barvy: červená, oranžová, hnědáVhodné kameny pro Sakrální čakru: jaspis, jantar, karneol, tygří oko.

Mantra: „Uznávám a přijímám svou sexualitu a dávám si svolení cítit vše, co cítím.” Chápu, že si v životě zasloužím potěšení a jsem spokojený s tím, kým jsem. “

KOŘENOVÁ ČAKRA – MÚLÁDHÁRA

 • Je zde, aby naplnila naše závazky, dokončila, co jsme začali, prakticky zhmotnila naše sny. Tato čakra pečuje o naše fyzické tělo. Přiblíží náš sen ke zhmotnění do našeho života. Je formou energie, která představuje pevnost, stabilitu a oporu a zdrojem pro tvořivou činnost.
 • Element – země
 • Mantra – LAM
 • Symbol – šedý šivalingam
 • Barvy: černá, rudá, hnědá
 • Při práci s kořenovou čakrou se soustředíme na naše zdraví a fyzické potřeby. Respektuji své tělo, své potřeby, své zázemí, respektuji své peníze, touhy i přání.Vhodné kameny pro Kořenovou čakru: onyx, obsidián, granát, hematit, rubín, červené tygří oko.

Mantra: „Cítím se ve svém těle uzemněná a bezpečná, věřím vesmíru a vím, že se o mě stará.” Jsem matkou zemí podporována, v bezpečí a milována. “

Zablokování Čaker.

často se mluví o tom, že se naše čakry zablokovaly a že je potřeba uvolnit jejich proudění.
Co to ale je? Co to může způsobit?
Pokud se Čakry zablokují, přestane v našem těle správně proudit energie. Západní medicína Čakry neuznává – pravda ale je, že našim tělem proudí energie. Že se někdy cítíme lépe a někdy hůře. Že na některých místech cítíme energii a na některých místech je nám naopak až zle. Že některé cviky a některá jídla nám energii doplňují nebo berou.
Z toho všeho lze usoudit, že energetická centra v našem těle hrají velkou roli.
Pokud se proudění energií naruší, vede to k onemocnění, únavě, vyčerpání, úbytku sil a dokonce i fyzické, nebo duševní bolesti.

Cvičení Jógy a meditace pomáhají v harmonizaci Čaker.

Jak Čakry odblokovat a “uzdravit” je?
Způsobů jak Čakry odblokovat je několik způsobů. pamatujte na to, že každá čakra má trochu odlišná cvičení a meditace jak čakru odblokovat. Doporučila bych najít si cviky pro posilování jednotlivých čaker a provádět je denně cca 5 minut.
Cvičením a meditacím pro odblokování Čaker se budeme věnovat někdy příště.

Jednoduchý způsob posílení těma, mysli a tím i Čaker je meditace, přikládání kamenů na čakru, která s daným kamenem souzní a nošení čakrových kamenů při sobě – například ve formě náramku.

Vhodný čakrový náramek naleznete ZDE.

 

Mějte úžasný den se sluncem nad hlavou.

Gaby

Jóga, čakry, čakrové náramky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *